مقالات

عارضه PIH چیست؟

هایپزپیگمنتیشن لک پوستی آفتاب سوختگی

? عارضه PIH چیست ؟
هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب (PIH) به لک های تیره ای گفته می شود که پس از بهبود جوش یا التهاب باقی می مانند. اغلب آنها می توانند حتی بیشتر از خود جوش ها شدیدتر و ناراحت کننده باشند. در واقع PIH تغییر رنگ پوست است که پس از بهبود زخم باقی می ماند. این پاسخ طبیعی پوست به التهاب است.
هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب (PIH) زمانی اتفاق می‌افتد که پوست شما ملانین اضافی تولید می‌کند که پس از تحریک یا آسیب دیدگی اتفاق می افتد. ملانین یک رنگدانه طبیعی است که مسئول رنگ مو، پوست و چشم است. درمان PIH می تواند بر روی اپیدرم، که لایه سطحی پوست است و یا درم، لایه عمیق تر پوست تأثیر بگذارد.

چه چیزی باعث هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب یا (PIH) می شود؟
هنگامی که سلول های پوست با ایجاد ملانین اضافی به آسیب یا تحریک واکنش نشان می دهند، نتیجه هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب است. این عارضه پوستی به صورت لکه های برنزه، قهوه ای، قهوه ای تیره یا حتی خاکستری و آبی روی پوست ظاهر می شود.

علائم PIH
معمولاً مانند یک ناحیه صاف از تغییر رنگ روی پوست به نظر می رسد. این عارضه می‌تواند در همه انواع پوست ایجاد شود. با این حال، برای افرادی که دارای رنگ های متوسط ​​تا تیره هستند، شدید تر و ماندگار تر است. PIH همه جنسیت ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

علل بروز این عارضه چیست؟
زمانی ایجاد می شود که زخم یا تحریک پوستی مانند خراش، بثورات پوستی یا جوش باعث ملتهب شدن پوست شود و پوست با تولید ملانین بیش از حد پاسخ میدهد. اکثر افراد مبتلا به آکنه درجاتی از PIH دارند و فقط جوش بزرگ نیستند که باعث ایجاد این لکه‌ ها می‌شوند، PIH می‌تواند به دنبال جوش‌ ها و لک‌ های نسبتاً جزئی نیز ایجاد شود. علاوه بر این، برداشتن یا کندن یک جوش احتمال ابتلا به PIH را افزایش می‌دهد زیرا التهاب را افزایش می‌ دهد.

علل دیگر PIH عبارتند از:
آفتاب سوختگی
لایه برداری شیمیایی
درمان‌ با اشعه غیر یونیزه
لایه برداری با لیزر
در واقع، مردم اغلب PIH را “شبیه اسکار” می دانند ولی کاملا متفاوت است اسکارهای آکنه واقعی زمانی رخ می‌ دهند که یا از دست دادن بافتی رخ می‌ دهد، که باعث ایجاد افتادگی‌ پوست می‌ شود، یا رشد بیش از حد بافتی که یک اسکار برجسته ایجاد می‌کند. PIH، لکه ای صاف است. برجسته نیست، فقط تیره تر از پوست اطراف است.

محو شدن در طول زمان
خبر خوب این است که PIH می تواند به مرور زمان محو شود، حتی بدون درمان. اما ممکن است ۳ تا ۲۴ ماه طول بکشد تا PIH به طور کامل ناپدید شود، یا حتی در برخی موارد بیشتر از این زمان. مدت زمانی که طول می کشد تا PIH محو شود به میزان تیره بودن لکه در مقایسه با پوست اطراف بستگی دارد. هر چه کنتراست بین ناحیه تیره و رنگ طبیعی پوست بیشتر باشد، محو شدن آن بیشتر طول می کشد.
همیشه به خودی خود محو نمی شود. در برخی موارد، تقریبا دائمی است. برخی از درمان ها به محو شدن PIH کمک خواهد کرد. اما ممکن است به طور کامل پاک نشوند ولی محو تر خواهند شد. درمان می تواند به تسریع زمان محو شدن کمک کند.

گزینه های درمان PIH
انجام فیشیال های دوره ای و محصولات هوم کر مناسب می توانند به محو شدن علائم کمک کنند. با این حال، برای علائم عمیق تر یا مواردی که برای مدت طولانی وجود داشته اند، مراجعه به پزشک متخصص ممکن است انتخاب بهتری باشد. اگر آکنه را درمان کنید، از ایجاد PIH نیز جلوگیری می کنید. بنابراین پاکسازی آکنه یک گام اساسی در کنترل PIH است. هر گزینه درمانی را که انتخاب می کنید، بدانید که بهبود نیاز به زمان دارد.

چگونه بهترین نتایج را بدست آوریم؟
برای به دست آوردن بهترین نتایج، رعایت چند نکته می تواند به آماده سازی پوست شما برای هر درمانی که انتخاب می کنید کمک کند.
۱. آکنه خود را کنترل کنید
قبل از درمان، آکنه شما باید تحت کنترل باشد. در غیر این صورت، هر جوش جدید می تواند یک نقطه تیره دیگر ایجاد کند. محصولات بدون نسخه آکنه برای درمان آکنه خفیف موثر هستند. با این حال، اگر می‌خواهید بهبودی واقعی داشته باشید، ممکن است لازم باشد جوش‌ های شدید تر را با داروهای تجویزی آکنه درمان کنید.
۲. استفاده از ماسک های لایه بردار ، ماسک های آنزیمی، کرم ها و سرم های حاوی رتینول، aha ، آربوتین، ویتامین سی
۳. هر روز از محصولات ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. نور خورشید ممکن است PIH را تیره کند و درمان را طولانی تر کند بعلاوه، بسیاری از درمان های PIH و بسیاری از درمان های آکنه نیز می توانند پوست را نسبت به خورشید حساس تر کنند.

www.novaskincarepro.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *